Quantcast
Channel: Publio.pl
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Za Chiny ludowe

$
0
0

Na czym polega „syndrom zależności od miasta” – choroba pokoleniowa młodych Chińczyków? Jak hukou – system rejestracji ludności, wpływa na życie Chińczyka? Czy żyć z klasą to znaczy żyć po koreańsku? Jakie jest 80 hou – nowe pokolenie, które bardziej niż polityka i społeczeństwo interesuje konsumpcja oraz kreowanie siebie? Czy nadal lepiej urodzić syna? I jak właściwie wygląda miłość po chińsku?
„Za Chiny ludowe” to migawki z chińskiej codzienności, obraz życia lao baixing, czyli tak zwanych zwykłych ludzi, mieszkańców współczesnych Chin. Zapiski Katarzyny Pawlak są próbą uchwycenia zmian zachodzących w tym olbrzymim i błyskawicznie rozwijającym się kraju, a także opowieścią o tym, jak trudno być „obserwatorem dopuszczonym”, który zdołał przedrzeć się przez barierę nieufności.
Autorka ukazuje wielość stylów życia i kultur w dzisiejszych Chinach, państwie zdającym rozłamywać się na dwa światy – wielkomiejski, zaskakujący nowoczesnością, oraz wiejski, nostalgiczny. Z perspektyw nie tylko turystki, lecz przede wszystkim mieszkanki opisuje Szanghaj – epicentrum gospodarcze, oraz Pekin – centrum polityczne. Portretuje także miejsca peryferyjne, przyglądając się od wewnątrz zachodzącym w nich przemianom. Obserwuje zanikanie wielowiekowych tradycji, a w ich miejsce pojawianie się aktualnie obowiązującej wersji chińskiej nowoczesności.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Latest Images